а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ремче

Види и: ремен (м.)
мн. ремчиња
Вид збор: Именка, среден род
ремен
Употреба: Деминутив
Примери:
Требаше да го смени ремчето на часовникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи