а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ремонт

ремонтот
Вид збор: Именка, машки род
Поправање, обновување на машини, згради, опрема и сл.
Англиски: repair
Употреба: Технологија
Примери:
ремонт на машините
генерален, основен ремонт
среден ремонт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи