а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ремонтира

Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
(изврши, извршува ремонт)
Примери:
ремонтира кола.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи