а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реминисценција

мн. реминисценции
Вид збор: Именка, женски род
1. Нејасно сеќавање, појава што наведува на сеќавање.
Англиски: reminiscence Албански: reminiscencë
2. Одглас на туѓо дело во литературата, музиката и др.
Англиски: reminiscence Албански: reminiscencë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи