а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реминисцентен

реминисцентниот
Вид збор: Придавка
1. Нејасен, заматен, замаглен, без добра претстава за нешто во минатото, само одблесок од минатото.
Англиски: reminiscent
Примери:
реминисцентна состојба
реминисцентна епизода од својот живот.
2. Во уметноста - внесување нејасни сеќавања под влијание на друго дело или свој настан, искуство и сл.
Англиски: reminiscent
Примери:
реминисцентна приспособливост
реминисцентен аспект
Песните на Рацин се дадени во реминисцентна форма.
Изведенки
1. реминисцентно прил.
Пример: Раскажува реминисцентно.
2. реминисцентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи