а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ремилитаризација

(едн.) ремилитаризацијата
Вид збор: Именка, женски род
Повторна милитаризација, вооружување на територија порано разоружена.
Англиски: remilitarization
Употреба: Дипломатија
Примери:
Ремилитаризацијата на Германија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи