а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ремен

мн. ремени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4739
1. Цврста лента од кожа или од некој друг материјал со различни намени, обично служи за пристегнување на облеката кон телото; каиш.
Англиски: belt Германски: Riemen
Употреба: Разговорно
Примери:
Си имал убав ремен.
ремен со златна тока
кожен ремен
2. Дел од механиката на автомобил или машини за пренос на сила и вртење од една оска на друга.
Англиски: belt Германски: Riemen
Примери:
забест ремен
обичен ремен
плоскаст ремен
3. Сигурносен појас при возење во автомобил, авион и др.
Англиски: belt
Примери:
Сигурносниот ремен е задолжителен.
Изрази
(разг.) Стегни го ременот - прибери се!
(разг.) Пушти го ременот - олабави се!
(посл.) Што ти треба од мечка ремен.
Ќе игра ременот - закана, ќе добие ќотек.
Изведенки
ременик м.
мн. ременици
Дел од механиката на автомобил или машини за пренос на сила и вртење од една оска на друга.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК