а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ремек-дело

мн. ремек-дела
Вид збор: Именка, среден род
Мајсторско дело, образец, совршено дело со голема вредност.
Англиски: masterpiece Албански: kryevepër
Употреба: Уметност
Примери:
Ремек-дела собрани во Лувр.
Изрази
Ремек-дело на природата - безвременска, совршена убава појава што се создала самата, совршенство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи