а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ремедијација

(едн.) ремедијацијата
Вид збор: Именка, женски род
Заздравување, повторно доведување во природна состојба.
Англиски: renature
Употреба: Екологија
Примери:
По анализа на резултатите ќе треба да се предложат мерки за ремедијација на почвата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи