а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рема

Види и: хрема (ж.)
мн. реми
Вид збор: Именка, женски род
1. хрема
Англиски: cold
Употреба: Медицина
2. Новото во исказот што е поврзано со темата (старото), веќе кажаното.
Употреба: Граматика
Изведенки
рематски прид.
рематскиот
Пример: рематски конструкции
FlexiMac
 менување на македонски глаголи