а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ремарка

мн. ремарки
Вид збор: Именка, женски род
Во драмските текстови - белешка, појаснување од авторот наменет за актерите, за сценските толкувачи.
Англиски: remark
Употреба: Литература
Примери:
Ремарките се пишувани на дијалект.
Некој ги избришал ремарките на авторот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи