а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

релјеф

мн. релјефи
Вид збор: Именка, машки род
1. Испупчена слика на рамнина.
Англиски: relief Албански: reliev
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Столбот бил украсен со релјефи.
2. Целокупност на различните нерамнини на земјината површина.
Англиски: relief Албански: reliev
Употреба: Географија
Примери:
Релјефот на дното на езерото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи