а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

релјефен

релјефни
Вид збор: Придавка
Ранг: 26965
1. Што го покажува релјефот.
Примери:
Релјефна карта.
2. Изразен, јасен, прегледен, пластично прикажан.
Англиски: plastic
Употреба: Преносно значење
Примери:
Релјефни стихови.
Релјефен стил.