а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

релса

мн. релси
Вид збор: Именка, женски род
1. шина
Англиски: rail Албански: binar, shinë
Примери:
Се движи по релси.
2. релација
Англиски: route Албански: relacion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во кои релси се движиш?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи