а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реликт

мн. реликти
Вид збор: Именка, машки род
Организам, предмет или појава што се чува како останка од далечното минато.
Англиски: relic
FlexiMac
 менување на македонски глаголи