а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реликвија

мн. реликвии
Вид збор: Именка, женски род
1. Предмет на религиозна почит кој има, според верниците, чудотворна сила, магиска моќ.
Англиски: relic Албански: relikuim
Употреба: Религија
Примери:
Во џебот си носеше бакарна реликвија.
ковчеже за реликвии
2. Предмет кон кој се покажува особено почитуван мил спомен и почит кое претставува спомен од лице кон кое се има особена почит.
Англиски: reminiscence Албански: reminishencë
Примери:
Стариот прстен е реликвија од баба ѝ.
Часовникот е реликвија од дедо ми.
Изведенки
реликвиски прид.
реликвискиот
Пример: реликвиски предмети
FlexiMac
 менување на македонски глаголи