а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

религија

мн. религии
Вид збор: Именка, женски род
вера, вероисповед
Англиски: religion
Употреба: Религија и Филозофија
Примери:
Христијанската религија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи