а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

религиозен

религиозни
Вид збор: Придавка
1. Сврзан со религијата.
Англиски: religious
Примери:
Религиозни обреди.
Религиозни предрасуди.
2. Проникнат со религија, набожен, божевен.
Англиски: religious
Примери:
Религиозен човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи