а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

релеј

мн. релеи
Вид збор: Именка, машки род
1. Автоматска справа што ги извршува потребните приклучоци и прекини во електричните водови на силната струја.
Англиски: relay
Употреба: Технологија
Примери:
Електромагнетен релеј.
Херметички затворени релеи.
2. Телекомуникациски предавател што овозможува емисија, емитување на радио-телевизиска програма.
Англиски: relay
Употреба: Технологија
Примери:
Електропреносниот систем е од неколку релеи за трансмисија на телевизиска програма.
Изведенки
релејски прид.
релејскиот
Пример: Релејски пунктови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи