а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

релевантност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Својство на тоа што е релевантно.
Англиски: relevance
Примери:
Обично на барањата одговараат повеќе од еден објект, веројатно со различен степен на релевантност.
Нема ли да преземеш мерки за подобрување на релевантноста на рекламата?
Изведенки
релеванција ж.
(едн.)
релевантност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи