а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

релација

мн. релации
Вид збор: Именка, женски род
1. Однос помеѓу предмети, лица, појави и врската меѓу нив.
Англиски: relation Албански: relacion, marrëdhënie
Примери:
Релација меѓу брзината и растојанието.
Филозофски релации на духот.
Тие имаат блиски релации.
2. Просторно или временско растојание меѓу две места или две временски точки.
Англиски: route Албански: relacion, linjë
Употреба: Транспорт , Туризам
Примери:
Автобусот вози на релацијата Скопје - Охрид.
Скопје - Сарај - Матка релација кратка.
3. Писмено известување, опис на воени дејства (подвизи, успеси).
Англиски: relation Албански: relacion
Употреба: Воен термин
4. растојание, интервал
Англиски: interval
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи