а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

релативитет

релативитетот
Вид збор: Именка, машки род
1. Состојба на она што е релативно.
Англиски: relativity Албански: relativitet
2. Физичка теорија основана од Алберт Ајнштајн во почетокот на дваесеттиот век.
Англиски: relativity Албански: relativitet
Употреба: Физика
Примери:
Теорија на релативитетот од Ајнштајн.
Изрази
Општа теорија на релативитет - обопштена верзија на теоријата на релативитет.
Специјална теорија на релативитет - првобитна верзија на теоријата на релативитет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи