а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

релативизира

релативизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Стори, прави нешто да се сфаќа како релативно.
Англиски: relativize
Примери:
Тој релативизира многу животни вредности.
Обидите да се релативизира оваа бројка со социјални вентили и со сива економија се уште пострашни од самата невработеност.
Изведенки
релативизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи