а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

релаксиран

релаксирани
Вид збор: Придавка
Што е опуштен, што е ослободен од психички притисок и од физички напор.
Англиски: relaxed
Примери:
релаксирана атмосфера
релаксирани разговори
Изведенки
1. релаксирано прил.
Пример: Зборува релаксирано.
2. релаксираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи