а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

релаксатор

мн. релаксатори
Вид збор: Именка, машки род
1. Апарат кој вибрира и овозможува опуштање на мускулите.
Англиски: relaxator
Употреба: Технологија
Примери:
Релаксаторот го користам секојдневно по десет минути.
2. Таблети и различни природни и хемиски средства кои овозможуваат опуштање и смирување на нервите.
Англиски: relaxator
Употреба: Медицина
Примери:
Тој зема скапи релаксатори.
Изведенки
релаксаторски прид.
релаксаторскиот
Пример: Релаксаторски третмани во салоните за убавина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи