а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекурзивен

рекурзивни
Вид збор: Придавка
1. Што може да се повика самиот себе, со нови почетни вредности.
Англиски: recursive
Употреба: Математика
Примери:
рекурзивни функции
2. Користејќи правила за создавање на реченици, што можат да се користат повторно.
Англиски: recursive
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи