а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ректор

мн. ректори
Вид збор: Именка, машки род
Раководител на универзитет, а исто и на духовни средни и виши учебни заводи.
Англиски: rector
Употреба: Образование
Примери:
Ректорите на македонските универзитети одржаа состанок.
Изведенки
ректорка ж.
мн. ректорки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи