а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ректорство

ректорството
Вид збор: Именка, среден род
1. Должност, дејност на ректор.
Англиски: rectorship Албански: rektori
Употреба: Образование
2. Времето за кое се зазема оваа должност.
Англиски: rectorship Албански: rektori
Употреба: Образование
Примери:
За време на неговото ректорство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи