а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ректорат

мн. ректорати
Вид збор: Именка, машки род
1. Управа на универзитет и на некои други средни и виши школи.
Англиски: rectorate Албански: rektorat
Употреба: Образование
2. Достоинство и служба на ректор.
Англиски: rectorship Албански: rektorat
Употреба: Образование
3. Канцеларија на ректор.
Англиски: rector's office Албански: rektorat
Употреба: Образование
FlexiMac
 менување на македонски глаголи