а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ректален

ректалниот
Вид збор: Придавка
Што се врши низ дебелото црево, низ анусот, што се однесува на ректум.
Англиски: rectal
Употреба: Медицина
Примери:
Ректално мерење на температурата кај доенчињата.
ректални жлезди
ректално црево
Изведенки
ректално прил.
Се одвива преку ректумот.
Пример: Лекарот го прегледа ректално.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи