а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекреира

(се) рекреираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се забавува, се опушта, се освежува, се занимава необврзно со некаква дејност.
Примери:
Во неделите тој се рекреира со различни спортски активности.
Изведенки
рекреирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи