а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекреационен

рекреациони
Вид збор: Придавка
Што се однесува на рекреација; што служи за рекреација.
Англиски: recreational
Примери:
рекреациони центри
рекреациона сала
Изведенки
1. рекреативен прид.
рекреативниот
Пример: рекреативен спортски терен
2. рекреативно прил.
Необврзно, аматерски, непрофесионално.
Пример: Трча рекреативно. Слика рекреативно.
3. рекреативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи