а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекорд

мн. рекорди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19359
1. Највисок успех, резултат во некое натпреварување.
Англиски: record Албански: rekord
Употреба: Спорт
Примери:
Постави нов рекорд.
Го натфрли стариот рекорд.
Го собори неговиот рекорд.
Светски рекорд.
Државен рекорд.
2. Рајвисок успех во некоја област на трудот.
Англиски: record Албански: rekord
Примери:
Рекорд во пренос на стоки по железниците.
3. Повисок степен на нешто.
Англиски: record Албански: rekord, jap maksimumin
Употреба: Разговорно
Примери:
Рекорд на невработеност.
Рекорд во издржливост.
Рекорд во спиење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК