а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекордер

мн. рекордери
Вид збор: Именка, машки род
1. Спортист што постигнал рекорд.
Англиски: record holder Албански: rekorder
Употреба: Спорт
Примери:
Светски рекордер во скок во далечина.
2. Човек што постигнал најдобри резултати во некоја област.
Англиски: champion Албански: rekorder
Употреба: Разговорно
Примери:
Рекордер во доброволно давање крв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи