а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекорден

рекордна
Вид збор: Придавка
Што се јавува како рекорд.
Англиски: maximal
Примери:
рекордна брзина
рекордна добивка
рекордна посета
рекордна година
рекордно производство
Изведенки
рекордно прил.
Најбрзо, најмоќно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи