а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реконструира

реконструираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Преустрои, преустројува нешто заради подобрување.
Англиски: reconstruct Албански: rekonstruoj
Примери:
Кога ќе ги реконструираме фабриките?
2. Установи, установува нешто по зачувани останки, описи.
Англиски: reconstruct Албански: rekonstruoj
Примери:
Убаво го реконструирале минатото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи