а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реконвалесцент

мн. реконвалесценти
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што заздравува по прележана болест.
Англиски: convalescent Албански: rekovalescent
Употреба: Медицина
2. Спортист чија повреда поминува.
Англиски: convalescent Албански: rekovalescent
Употреба: Спорт
Примери:
Тој настапи, иако се чувствуваше дека е уште реконвалесцент.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи