а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реконвалесцентен

реконвалесцентна
Вид збор: Придавка
Што се однесува на реконвалесцент, што заздравува, што здравствено се рехабилитира.
Англиски: convalescent
Употреба: Медицина
Примери:
реконвалесцентна состојба
реконвалесцентен период
Изведенки
реконвалесцентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи