а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реколта

мн. реколти
Вид збор: Именка, женски род
Принос од земјоделството во определен временски период.
Англиски: yield
Употреба: Земјоделство
Примери:
Богата реколта.
Нова реколта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи