а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекогносцира

рекогносцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Извиди, извидува месност.
Англиски: reconnoiter Албански: njoh terrenin, inspektoj
Употреба: Воен термин
2. Во геодезијата - претходно извиди, извидува месност заради почнување на работи.
Англиски: reconnoiter Албански: inspektoj terrenin
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи