а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекламира

рекламираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Соопшти, соопштува нешто со средствата на рекламата.
Англиски: advertise Албански: reklamoj
Употреба: Економија
Примери:
Овие стоки ќе ги рекламираме и по радио.
2. Објави, објавува рекламација, вложи, вложува протест.
Англиски: object Албански: reklamoj
Примери:
Треба веднаш да се рекламира кај продавачот.
Рекламираа кај судијата.
3. Претерано пофали, фали некого или нешто, популаризира.
Англиски: praise Албански: reklamoj, lavdëroj
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи