а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекламен

рекламна
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на реклама; кој содржи во себе реклама.
Англиски: advertising Албански: reklamues
Употреба: Економија
Примери:
Рекламно одделение.
Рекламна табла.
Рекламен напис.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи