а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекет

мн. рекети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28511
1. (само едн.) уцена, изнудување
Англиски: blackmail Албански: reket, shantazh
2. Реквизит за играње тенис.
Англиски: racket Албански: reketë, rekuizitë
Употреба: Спорт