а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекетар

мн. рекетари
Вид збор: Именка, машки род
изнудувач, уценувач
Англиски: blackmailer
Примери:
Тој вети дека ќе им ја пресече раката на рекетарите и криминалците.
Изведенки
рекетарски прид.
рекетарскиот
Пример: рекетарска група
FlexiMac
 менување на македонски глаголи