а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекетарство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Незаконска дејност на организирани групи што изнудуваат пари со уцена на луѓе наводно за заштита на нивните блиски и / или на нивниот имот, деловни простории од криминални дејства, што самите тие ги организираат.
Англиски: blackmailing
Употреба: Правда
Примери:
Тие добија пријави за рекетарство.
Приватното обезбедување е бизнис, а не рекетарство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи