а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реквириран

реквирираниот
Вид збор: Придавка
Тоа што е предмет на реквизиција, што е присилно или времено одземен.
Примери:
реквириран автомобил
реквириран добиток
FlexiMac
 менување на македонски глаголи