а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реквизиција

мн. реквизиции
Вид збор: Именка, женски род
Присилно оттуѓување со наплата или привремено одземање на имот на приватни лица или општествени организации од државни или воени власти.
Англиски: requisition Албански: rekuizim
Употреба: Административен термин , Економија
Примери:
Реквизиција на житото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи