а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реквизиционен

реквизициона
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на реквизиција; кој служи за реквизиција.
Примери:
Реквизициона белешка.
Реквизициона комисија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи