а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реквизит

мн. реквизити
Вид збор: Именка, машки род
1. Предмети нужни за театарска претстава, спортска игра и сл.
Англиски: requisite Албански: rekuizitë
2. Во правото - формален елемент во составот на еден документ.
Албански: rekuizitë, element formal
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи