а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реквием

мн. реквиеми
Вид збор: Именка, машки род
1. Кај католиците - божја служба за мртвите.
Англиски: requiem Албански: rekuiem
Употреба: Религија
2. Оркестарско-хорско дело со траурен карактер.
Англиски: requiem Албански: rekuiem
Употреба: Музика и танц
Примери:
Моцартовиот реквием.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи